zamknij

THE LATEST

Warsztaty

Woda. Historia pewnego porwania (GWP#161)

1

Doszło do porwania – w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli. Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę. Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody. Co łączy motyle monarchiczne z plantacjami awokado? Jaki jest związek między krzykiem jodeł a technologicznymi gigantami, takimi jak Google czy Meta? I dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej? Nowa książka laureata konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego oraz nagrody „Pióro Nadziei” Amnesty International to reportaż na jeden z najbardziej palących tematów współczesności – światowego kryzysu wodnego. To książka niezbędna nam wszystkim jak… woda.

Spotkanie z jej autorem odbędzie się w piątek 6 października w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Będzie to 161. spotkanie organizowane w ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” – projektu organizowanego przez Hufiec ZHP Gdynia i finansowanego przez miasto Gdynia od 2011 roku.

Po spotkaniu wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack – www.jackpacking.pl oraz książki od wydawnictwa „Czarne i „Wydawnictwa Poznańskiego”.

Szymon Opryszek – reporter, laureat nagrody Pióro Nadziei Amnesty International 2021 za cykl reportaży „Moja zbrodnia to mój paszport” o drodze śladami migrantów z Bliskiego Wschodu, przez Białoruś aż do Polski (OKO.press). Za ten sam cykl nominowany do m.in. nagrody Grand Press. Współautor książek „Tańczymy już tylko w Zaduszki” i „Wyhoduj sobie wolność”, ostatnio wydał reporterską opowieść o kryzysie wodnym: „Woda. Historia pewnego porwania”. Podejmuje tematy praw człowieka, kryzysu klimatycznego i migracji.

czytaj więcej
Warsztaty

Nie tylko wielbłądy czyli Jedwabny Szlak rowerem – Ewa Świderska (GWP#160)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 160. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Ewą Świderską „Ewcyną”, autorką bloga www.ewcyna.com. Od 10 lat żyje w drodze podróżując rowerem – przemierzyła nim ponad 50 krajów na 3 kontynentach. Najwięcej czasu spędziła w Azji, skąd wróciła do Europy rowerem jadąc Jedwabnym Szlakiem – z Chin przez Azję Centralną, Bliski Wschód, Kaukaz i Turcję.

Moja podróż to nie wakacje, nie projekt i nie wyścig, to styl życia. Nie jeżdżę dla zdobywania kilometrów, bicia rekordów prędkości, nie biorę udziału w rywalizacji o żadne „naj”. Rower daje inną perspektywę. Jesteś fizycznie i emocjonalnie połączona z każdym wzgórzem, pustynią, lasem, burzą, poznajesz świat i ludzi pomiędzy punktami A i B, które wyznaczają inne środki transportu. 

Życie na rowerze jest proste. Rytm dnia wyznaczają wschody i zachody słońca a problemy dnia codziennego najczęściej sprowadzają się do kilku podstawowych: w którym kierunku jechać, co zjeść, co zobaczyć po drodze, gdzie spać. Całość to improwizowany ciąg przyczynowo-skutkowy.

Na spotkaniu zabierze nas m.in. do Chin, Omanu i Iranu.

Niecierpliwie wypatrywałam pierwszego wielbłąda, ale to nie one najbardziej zapadły mi w pamięć. Ta podróż to odkrycie świata kobiet, często skrywanego za chustami i przykrytego czadorem. Naznaczonego szeregiem nakazów i zakazów życia Ujgurów – rdzennej ludności Azji Centralnej tureckiego pochodzenia wyznającej islam, mniejszości narodowej zamieszkującej chińską prowincję Sinciang. Prowincji, której przed wścibskim okiem świata strzegą kordony wojska i policji. To pierwsze zmierzenie z pustynią, wysokimi przełęczami górskimi oraz dziesiątki wcieleń makaronu i herbaty. To przede wszystkim jednak miesiące życia na rowerze, planu dnia wyznaczanego wschodami i zachodami słońca, śpiewem ptaków bądź rykiem trąbiących samochodów. 

Spotkanie odbędzie się w piątek 15 września w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack – www.jackpacking.pl oraz książki od wydawnictwa „Czarne”.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

czytaj więcej
Warsztaty

Katolicyzm po meksykańsku: Guadalupe, Santa Muerte i święci od przemytu (GWP#159)

synowiec_www

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 159. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Olą Synowiec – pisarką, dziennikarką, latynoamerykanistką. Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku, o którym pisze dla polskiej i zagranicznej prasy. Publikowała m.in. na portalu BBC, w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Rzeczpospolitej”, „Znaku”. Jest autorką przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog oraz książek: „Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk” (2018) i „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” (2022).

Osiemdziesiąt procent społeczeństwa Meksyku to katolicy, ale meksykański katolicyzm różni się w pewnych elementach od polskiego. Jakie to różnice i skąd się one biorą? Ola Synowiec, latynoamerykanistka od kilkunastu lat zajmująca się meksykańską religijnością, opowie o najpopularniejszych świętych w Meksyku, zarówno tych oficjalnych, jak i nieuznanych przez Watykan – takich jak Święta Śmierć, święty przemytników narkotyków i święci od przekraczania granicy z USA. Zapraszam na spotkanie z niezwykłą, kolorową, a czasem szokującą meksykańską religijnością, którą postaramy się wyjaśnić i zrozumieć.

Spotkanie odbędzie się w piątek 1 września w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody od sponsora nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack – www.jackpacking.pl

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

czytaj więcej
Warsztaty

Wietnam, Kambodża, Laos oraz Birma – Piotr Wnuk (GWP#158)

PIOTR WNUK – Birma (Myanmar), jezioro Inle

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 158. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Piotrem Wnukiem, który opowie o swoich trzech wielomiesięcznych podróżach po Wietnamie, Laosie, Kambodży oraz Birmie.

Piotr pokaże zjawiskową wietnamską naturę, zachwycające pola ryżowe w okolicach Sa Pa, układające się w piętrową mozaikę oraz olśniewająco piękną Zatokę Ha Long. Podpowie też, jak radzić sobie z pijawkami, jeśli się do nas „przyczepią”. Zilustruje codzienne obowiązki Khmerów ciężko pracujących na roli, których powszednie zajęcia podpatrywał będąc wolontariuszem w wiejskiej szkółce im. Polskich Żołnierzy. Opowie o niezwykłej uczynności rdzennych mieszkańców Birmy, o codziennym życiu rybaków zamieszkujących wioski umiejscowione wokół jeziora Inle, oraz wspomni jak smakuje betel. Scharakteryzuje laotański Archipelag 4000 tysięcy wysp, pokaże efektowne widoki z „pętelki” Thakhek Loop oraz majestatyczne panoramy rozpościerające się z punktów widokowych z okolic miasteczka Vang Vieng. Przybliży także burzliwą i niełatwą historię tych krajów, wykazując jaki wpływ miały kolonializm, a także zależność od krajów globalnej północy na gospodarkę Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz Kambodży. Opowie też o niezwykle ekspansywnych inwestycjach Chin w tej części świata. Będzie to barwna, słodko-gorzka opowieść. 

Spotkanie odbędzie się w piątek 2 czerwca w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody od sponsora nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack – www.jackpacking.pl

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

czytaj więcej
Warsztaty

Spotkanie z Iloną Wiśniewską (GWP#157)

migot_2

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 157. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Iloną Wiśniewską – autorką książek reporterskich “Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” (2014), “Hen. Na północy Norwegii” (2016), “Lud. Z grenlandzkiej wyspy” (2018) oraz „Migot. Z krańca Grenlandii” (2022). Książka “Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” przyniosła jej nominację do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i tytułu Kobiety Roku 2015. Za książkę “Hen. Na północy Norwegii” otrzymała nagrodę Traveler National Geographic w kategorii podróżnicza książka roku 2017, była też nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak, „Migot” znalazł się w finałowej piątce Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Pochodzi z Prószkowa koło Opola, od 2010 roku mieszka w norweskiej Arktyce. Z wykształcenia polonistka i fototechnik.

Spotkanie odbędzie się w piątek 21 kwietnia w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

czytaj więcej
Warsztaty

Himalaje. Z wizytą w szerpańskim domu (GWP#156)

11-MJON-Sherpa-Dance-zaj

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 156. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Magdaleną Jończyk w piątek 16 grudnia w godzinach 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Szerpowie, słynący z siły i odwagi himalajscy przewodnicy, wspinacze, porterzy mieszkają w Nepalu u podnóża Mt. Everestu. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzą się najwyższych szczytach. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie.

Ale Szerpa to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Ludzie, którzy wędrowali ze wschodniego Tybetu, z regionu Kham, na zachód, a następnie w XIV w. w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się w Nepalu.

Jak żyją ludzie, których imię nierozłącznie pojawia się w kontekście wysokogórskich, często wysokobudżetowych ekspedycji? Jak wygląda legendarne miejsce położone u stóp Mt. Everestu, które Szerpowie wybrali sobie na swój dom?

Magda Jończyk od 10 lat wędruje w Himalajach. Z miłością i podziwem patrzy na ludzi mieszkających w najwyższych górach świata. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha. Fotografuje. A potem, co nie co opowiada.

Po spotkaniu wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody od sponsora nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack – www.jackpacking.pl

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Więcej o prelegentce:

Magdalena Jończyk – podróżniczka, fotografka, przewodniczka i organizatorka trekkingów w Himalajach i w Karakorum. W 2014 r. za fotoreportaż z Kaszgaru (Sinciang, Chiny) dokumentujący tradycje rdzennych mieszkańców, Ujgurów, otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym HumanDOC Świat Różnorodnych Szerokości. Wystawa jej fotografii z rejonu Everestu rozpoczynała 9. przegląd filmów o górach im. Tadeusza Piotrowskiego w Szczecinie. Z wyboru Gdańszczanka, z wykształcenia muzyk. Pracowała w firmie programistycznej przy tworzeniu najlepszego na świecie syntezatora mowy oraz w sektorze finansowym, w bankowości internetowej jednego z największych banków w Polsce.
Od 2010 r. przemierza Himalaje Nepalu. Wędrowała po Małym Tybecie, Sikkimie, Tybecie. Ma za sobą marsze w górach skalistych Kanady, w Pirenejach, Alpach, Dolomitach, górach Kaukazu, w Atlasie, w Himalajach Garhwalu, Karakorum. Od 2016 r. corocznie w Nepalu spędza blisko pół roku m.in. realizując swoje wysokogórskie marzenia. Szczególnie zżyta z mieszkańcami regionu Khumbu, czyli z Szerpami z rejonu Everestu, który stał się jej drugim domem. Przeważnie wędruje sama. Wracając do Polski opowiada o swoich doświadczeniach, przybliża kulturę Szerpów, propaguje bezpieczną wędrówkę w wysokich górach. Więcej informacji na: www.magdajonczyk.com

czytaj więcej