zamknij

THE LATEST

Warsztaty

PODRÓŻ TOTALNA: Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023 – Wojciech Ganczarek (GWP#168)

foto-prowadzacy spotkanie

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 168. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Wojciechem Ganczarkiem, które odbędzie się w piątek 26 kwietnia w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską zmienia się w 10-letnią wędrówką po krajach, regionach i problemach społecznych kontynentu. Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— stary rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów. Najistotniejszy nie jest tu jednak dystans, a raczej zbliżenie. Z czasem zdaje się spełniać tak bardzo ludzka potrzeba przynależności: być „jednym z”, czyli nie tylko obserwować, poznawać i analizować nieznany ląd, ale i brać aktywny udział w jego życiu. W jaki sposób? Można nagrać film o Paragwaju kierowany do Paragwajczyków, szukać zagubionej tożsamości razem z Argentyńczykami, nucić tonady i tęsknić za Wenezuelą, jak miliony emigrantów z Caracas. Można wreszcie -a nawet trzeba- dopominać się o sprawiedliwość dla pozbawionych ziemi mieszkańców Patagonii. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży da się naprawdę wrócić.

Po spotkaniu możliwy będzie zakup książek prelegenta oraz odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl) oraz Wydawnictwa Czarne.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Outdoor Magazyn (www.outdoormagazyn.pl)

O prelegencie:

Wojciech Ganczarek, urodzony w 1988, w latach 2013-2023 w rowerowej trasie po Ameryce Łacińskiej. Autor relacji, reportaży i esejów prasowych, a także książek „Upały, mango i ropa naftowa” (2017), „Zabrali mi kraj” (2020) i „Sprzedani. Reportaże z peryferii” (Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Twórca filmu dokumentalnego „Soy paraguayo” (2019) i cyklu „Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”. W polskich mediach wypowiada się w sprawach dot. Ameryki Łacińskiej (Radio357, Raport o Stanie Świata, Polskie Radia i inne). Nagrywa Podcast Latynoamerykański 24.

czytaj więcej
Warsztaty

Kolumbijske Choco na packraftach – Dominik Szmajda (#167)

IMG_20240131_130723

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 167. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Dominikiem Szmajdą – podróżnikiem, który upodobał sobie ultralekkie pneumatyczne kajaki zwane packraftami. Dzięki nim eksploruje najróżniejsze zakątki na świecie. Ma na swoim koncie wyprawy do Albanii, Czarnogóry, ale także do Afryki Równikowej, Meksyku czy Kolumbii. Oprócz organizowania wypraw prowadzi sklep ze sprzętem packraftowym (packraftowo.pl).

Choco to prowincja Kolumbii, leżąca na zachodnim, czyli pacyficznym wybrzeżu. Przez lata nie odwiedzania przez turystów z powodu działających tam do niedawna karteli narkotykowych. Ten zakątek Ameryki Południowej, gdzie zupełnie dzikie plaże otoczone są dziewiczą dżunglą, poprzecinaną czystymi strumieniami wydał nam się idealnym miejscem do zorganizowania packraftowej przygody. Plan zakładał zarówno pływanie po oceanie, małymi rzekami pod prąd jak i wędrówkę na przełaj przez dżunglę, z całym ekwipunkiem, bez żadnego wsparcia. Celem było dotarcie do tajemniczej rzeki Baudo. Czy nam się udało ten cel osiągnąć? 

Spotkanie odbędzie się w piątek 12 kwietnia w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsora nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl)

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

czytaj więcej
Warsztaty

TAPATI Rapa Nui – festiwalowa odsłona Wyspy Wielkanocnej (GWP#166)

EwAway_RNui_AhuTongariki_321

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 166. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z EwAway, czyli Ewą Wilczyńska-Saj,

Na Południowym Pacyfiku znajduje się niezwykle osamotniona, maleńka wyspa Rapa Nui. Posiada zaledwie jedną miejscowość, a jednocześnie blisko tysiąc olbrzymich posągów. Choć oficjalnie należy do Chile, to nie ulega wątpliwości, że to polinezyjski zakątek, co podkreślane jest każdego roku podczas festiwalu TAPATI. To barwne wydarzenie trwa dwa tygodnie i w tym czasie cała wyspa radośnie celebruje swoje tradycje. Program wypełniony jest wachlarzem różnorodnych dziedzin: od sportowych, przez rzemieślnicze, aż po taneczne, wokalne i instrumentalne. Wszystko brzmi i wygląda bardzo nietypowo, niektóre konkurencje balansują na granicy szaleństwa, a ogrom słońca, kwiatów i muzyki nadaje temu lekkości i wprawia w znakomity nastrój tak wyspiarzy jak i turystów. Dlatego ten czas, poprzez obfitość emocji zapada w pamięć na całe życie, a Ewa dodatkowo dzieli się nim z każdym, kto tylko ma ochotę zobaczyć to wydarzenie jej oczami.

Spotkanie odbędzie się w piątek 15 grudnia w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsora nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Ewa Wilczyńska-Saj – podróżniczka, artystka i badaczka kultury. Pierwszy raz odwiedziła Wyspę Wielkanocną w trakcie swojej podróży dookoła świata i choć od tamtej pory przedreptała przez blisko 50 krajów na sześciu kontynentach, to jednak ten maleńki ląd ukryty między falami Pacyfiku skradł największą część jej serducha. Wróciła tam po siedmiu latach z patronatami ambasad (Polski i Chile) oraz wsparciem krakowskiej muzykologii UJ, by zbadać muzyczną stronę tej osamotnionej wyspy. Zimując na miejscu, mieszkając w rapanujskim domu i przyglądając się najważniejszemu festiwalowi w roku, tylko rozpaliła swoje badawcze marzenia i wraca tam już niedługo, by je kontynuować.
Na co dzień w Polsce pracuje w szkole muzycznej, tańczy intuicyjnie, pisze, zajmuje się kolorystyką i opowiada o swoim ukochanym miejscu. Uwielbia chodzić na boso, w domu ma więcej ziół niż kosmetyków, a niektórzy słyszeli też, że potrafi rozmawiać z kwiatami, duchami miejsc i kamiennymi posągami Moai, których przedstawi naszej publiczności w prezentacji: „TAPATI Rapa Nui – festiwalowa odsłona Wyspy Wielkanocnej”

czytaj więcej
Warsztaty

W 80 jaskiń dookoła świata – Kasia Biernacka (GWP#165)

KasiaBiernacka_2

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 165. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Kasią Biernacką pt. „W 80 jaskiń dookoła świata”.

Która jaskinia jest uznawana za najpiękniejszą na świecie? Co to są gipsowe kwiaty, jak wyglądają hawajskie tuby lawowe i jak się dostać na dno stumetrowej studni krasowej w środku dżungli? Na czym polega eksploracja jaskiń i dlaczego niektóre systemy bada się od ponad 50 lat? Jak się czuje speleolog po spędzeniu tygodnia pod ziemią?

Speleologia to jednocześnie sport i nauka. Królową speleologii jest eksploracja, czyli odkrywanie nowych jaskiń, badanie, opisywanie ich oraz tworzenie map. Przedzieranie się przez dżunglę w poszukiwaniu nowych otworów, czołganie się, trudne wspinanie po obłoconych ścianach, transporty ciężkich worków, zakładanie kolejnych obozów, pokonywanie fragmentów korytarzy zalanych wodą po pas – to nasza wyprawowa codzienność. Nagrodą jest odkrywanie miejsc nietkniętych wcześniej stopą człowieka i bezcenny czas w gronie przyjaciół. Grotołazka i fotografka Kasia Biernacka opowie o swojej pasji, która zaprowadziła ją do jaskiń na różnych krańcach naszej planety.

Kasia Biernacka jaskiniami zajmuje się od ponad 20 lat. Co roku jeździ na międzynarodowe wyprawy eksploracyjne do Meksyku, z United States Deep Caving Team. Odwiedziła także jaskinie w Austrii, Czechach, Grecji, na Hawajach, w Hiszpanii, Francji, Rumunii, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie i Węgrzech. Prawie od początku robi pod ziemią zdjęcia, a ostatnio także filmuje. W życiu zawodowym Kasia jest dyrektorką programu filmowego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. A dodatkowo fotografką oraz tłumaczką filmów outdoorowych. Poprowadziła także kilkaset spotkań o jaskiniach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, również zagranicą. Więcej na www.kasiabiernacka.com

Spotkanie odbędzie się w piątek 8 grudnia w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack oraz „Wydawnictwa Poznańskiego”.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

czytaj więcej
Warsztaty

YVYpóra. Twarze Paragwaju – Tomasz Owsiany (GWP#164)

YVYPóra Paragwaj 16×9 (24)

W sercu Ameryki Południowej leży jej najstarsza republika.

Kraina, w której 90% nierdzennej populacji mówi rdzennym językiem.

Ziemia obiecana imigrantów z czterech stron świata.

Gwarantująca i łamiąca szereg praw tubylczej ludności.

Państwo, w którym 1% mieszkańców ma więcej ziemi, niż wszyscy pozostali.

Zasilane w 100% czystą energią elektryczną, lecz od dekad wyniszczające własne lasy.

Kraj, w którym termos jest częścią ciała, a zupę można wyjąć z talerza gołą ręką.

Miejsce, o którym się zapomina.

Paragwaj.

Tomasz Owsiany w trakcie swojej ostatniej podróży reporterskiej skupił się na rdzennej ludności Paragwaju. Jakimi drogami chcą, a jakimi muszą dziś podążać pierwsi mieszkańcy tamtych ziem? Odpowiedzi szukał w suchym Chaco i w resztkach Puszczy Atlantyckiej. Wśród wiejskich pól i na ulicach miast. Towarzyszył m.in. wspólnotom Aché’ów, którzy w jednym pokoleniu przeszli od kamiennych siekier do smartfonów oraz Mbya Guaraních, żyjących ze zbierania miejskich odpadów.  Mieszkał we wspólnotach ludu Ava Guaraní, brutalnie wysiedlonych przez sojowych obszarników oraz ze społecznościami ludu Nivaclé, żyjącymi w sąsiedztwie kaktusów i coraz liczniejszych ogrodzeń z drutu.

Autor poświęcił też wiele uwagi Paragwajczykom – metysom, stanowiącym trzon paragwajskiego społeczeństwa. Poznał także bogatych farmerów, potomków imigrantów. Dokumentował jasne i mroczne strony zamkniętej społeczności ortodoksyjnych Mennonitów w Canindeyú oraz „westernowski” świat hodowców bydła nad rzeką Pilcomayo. Zbierał materiał w domach milionerów, na polach marihuany i na wysypisku śmieci.

YVYpóra. Twarze Paragwajuto wciągający pokaz reporterski, ilustrowany profesjonalnej jakości fotografiami i filmami. Duża porcja wiedzy i pełen wachlarz emocji. Przedstawiane w nim portrety poszczególnych społeczności oraz inspirujących postaci ukazują różnorodne oblicza dzisiejszego Paragwaju. Rządzące nim mechanizmy i prawidła. Są też okazją do bardziej uniwersalnych pytań o swobody, prawo do ziemi i do własnej odrębności.

Spotkanie z jej autorem odbędzie się w piątek 24 listopada w godzinach 16:20 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Będzie to 164. spotkanie organizowane w ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” – projektu organizowanego przez Hufiec ZHP Gdynia i finansowanego przez miasto Gdynia od 2011 roku.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack – www.jackpacking.pl oraz książki od wydawnictwa „Czarne i „Wydawnictwa Poznańskiego”.

Tomasz Owsiany – autor książek „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” (Muza, 2020), „Pod ciemną skórą Filipin” (Muza, 2017) oraz „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” (Bernardinum, 2014). Swoje teksty i fotografie publikował m.in. na łamach „Kontynentów”, „Tygodnika Powszechnego”, „Podróży” oraz miesięcznika „Poznaj Świat”.

Po spotkaniu będzie również możliwość zakupu książek autora: „Pod ciemną skórą Filipin” (30 zł) oraz „Kraj naprawdę i na niby” (35 zł).

czytaj więcej
Warsztaty

Palestyna. Dzieciaki. Sport. Jak na chwilę uciec od wojny i okupacji? (GWP#163)

Palestine – Adam Szostek

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 163. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Adamem Szostkiem – Gdynianinem, którego od najmłodszych lat nosi po świecie. Zaczęło się od przeglądania podróżniczych albumów i jeżdżenia autostopem po Europie… a potem, Bliski Wschód, Indie, Chiny. W trasie najczęściej towarzyszyła mu deskorolka i dzięki niej miał okazję poznać wielu młodych ludzi i ich historie. Obecnie coraz częściej angażuje się w wolontariaty promujące sport w rejonach objętych konfliktem lub problemami społecznymi, pokazując, że pomoc ma wiele twarzy, a pasja pozwala na chwilę uciec od codziennych problemów.

Dzieciaki wszędzie są takie same, nie wszędzie jednak mają takie same dzieciństwo. Dla większości młodzieży w Europie jazda na deskorolce to po prostu jeden z wielu sposobów spędzania wolnego czasu, dla wielu młodych Palestyńczyków to coś znacznie więcej. Pozwala im ona przez chwilę… być dzieciakami, zapomnieć o otaczającym je, przybierającym na sile konflikcie. Jak wygląda ich życie? O czym marzą i co chcą robić, gdy dorosną? Poza Palestyną, przyjrzymy się kilku innym miejscom, gdzie deskorolka to wciąż coś nowego i egzotycznego. Zajrzymy do obozów dla uchodźców w Grecji, rodzin z Górskiego Karabachu i Gruzji. Wszędzie niestety w tle pojawi się konflikt i ucieczka od problemów.

Spotkanie odbędzie się w piątek 10 listopada w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack – www.jackpacking.pl, książki od wydawnictwa „Czarne” i „Wydawnictwa Poznańskiego”.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

czytaj więcej