zamknij

THE LATEST

Warsztaty

Spotkanie z Michałem Kiełbasą (GWP#180)

Kielbasa

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 180. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z gdyńskim podróżnikiem Michałem Kiełbasą, który w ciągu ostatnich 5 lat odwiedził 71 krajów. Na spotkaniu zabierze nas w wyjątkową podróż przez różne kontynenty – od pustyń po egzotyczne wyspy, od górskich wypraw po tętniące życiem metropolie. Opowie o podróżach w czasie pandemii i po pandemii, spotkaniach z ludźmi, o kulturach, które go zafascynowały. To jednak nie tylko opowieść o miejscach, to również historia o pokonywaniu własnych barier. Michał udowadnia, że podróżowanie to coś więcej niż zwiedzanie – to jedna z najgłębszych lekcji życia, jakie można przeżyć.

Spotkanie odbędzie się w piątek 13 czerwca w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesoriów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl).

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Michał Kiełbasa – z wykształcenia prawnik i manager sprzedaży, z pasji podróżnik. Jest miłośnikiem życia, odkrywania piękna świata i górskich wędrówek. Autor książki ” 58 krajów w 832dni podczas pandemii” W latach 2021–2025 odwiedził 71 krajów. O swoich podróżach oraz historii życia opowiadał w licznych wywiadach dla mediów m.in. wielokrotnie w programie Pytanie na śniadanie (TVP2), wielu podcastach, festiwalach podróżniczych oraz na konferencji TEDx.

czytaj więcej
Warsztaty

Namibia, Botswana – pustynia, przyroda, przestrzeń. Robert Gondek (GWP#179)

01

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 179. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” na którym Robert Gondek zabierze nas do Namibii i Botswany.

Robert najchętniej podróżuje po Afryce. Odwiedził 24 afrykańskie kraje, w tym czterokrotnie Namibię i trzykrotnie Botswanę. Namibię po raz pierwszy odwiedził w 2009 roku. Czym się zachwycił? Niezamieszkałymi terenami, setkami kilometrów szutrów, ciągnących się z dala od miast, wiosek, ludzi, zasięgu telefonów. Oceanem, pustynią, wąwozami, górami, zwierzętami, rozgwieżdżonym niebem, falującymi na wietrze trawami i krajobrazami, których nie zapomina się do końca życia. Podróżując po Namibii doświadczył absolutnej ciszy, spokoju, braku pośpiechu, unikalnych chwil samotności z daleka od czegokolwiek. Bez wątpienia Namibia to raj dla każdego kochającego spokój, ciszę, przyrodę i piękne widoki. Podczas spotkania Robert pokaże nam unikalne zdjęcia z Namibii i Botswany swojego autorstwa oraz oczywiście opowie o niezwykłych chwilach spędzonych w południowej Afryce.

Spotkanie odbędzie się w piątek 30. maja w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesoriów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl).

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Robert Gondek – podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Za konsekwentną realizację projektu “W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach National Geographic Traveler, Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Autor książki/albumu fotograficznego pod tytułem “W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, a także ebooka podróżniczego “Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka Suahili. Prowadzi sklep internetowy Szczyty Afryki z oryginalnymi wyrobami afrykańskimi: www.szczytyafryki.pl
A prywatnie jest tatą kilkuletniego Mateusza, który ma już za sobą pierwszą podróż do Afryki i planuje kolejną.


czytaj więcej
Warsztaty

Tygrys: opowieść o największych kotach świata – Krzysztof Story (GWP#178)

DSC09173

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 178. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat”. Poprowadzi je reporter i podróżnik Krzysztof Story.

Zabiorę Was do pięknych, indyjskich dżungli, gdzie wśród wielkich drzew wypatrzeć można jedno z najpiękniejszych stworzeń na Ziemi. O spotkaniu z tygrysem marzyłem wiele lat, długo się do niego przygotowywałem. Teraz wspólnie poszukamy na piasku śladu tygrysich łap i odwiedzimy jego sąsiadów. Będą to inne zwierzęta, ale też ludzie, którzy ochronie tygrysów poświęcili całe życie. Prześledzimy szlaki nielegalnych przemytników tygrysiej kości i skór. Spotkamy się ze strażnikami, naukowcami, ale też rolnikami i byłymi kłusownikami. Opowiem Wam, jak dzisiaj chronić piękną przyrodę, a może nawet odkryjemy… dlaczego tygrysy są pomarańczowe?

Spotkanie odbędzie się w piątek 9 maja w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesoriów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl).

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Krzysztof Story – pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą. Wraz z Wojciechem Jagielskim prowadzi podcast Jagielski Story o wydarzeniach międzynarodowych. Piękno przyrody przedkłada nad każde inne. Wspina się, podróżuje i kolekcjonuje zdjęcia napisów na murach. Autor książki “Stąd. 150 drzwi pod jednym adresem”. Zdjęcia i teksty publikuje też na www.krzysztofstory.pl

czytaj więcej
Warsztaty

Bike-owa Kuba – Agnieszka Bagińska (GWP#177)

zdjecie banner 9

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 177. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Agnieszką Bagińską, która zabierze nas na Kubę, na której spędziła 7 tygodni na rowerze objeżdżając całą wyspę na wschód od Hawany.

Poznałam piękną architekturę kubańską, widziałam niebiańskie plaże, ale też straszną biedę tego pięknego państwa. Miałam też przyjemność poznać przypadkiem naszą Panią ambasador. Przeżyłam też swój najcięższy dzień na rowerze z winy amerykańskiej bazy Guantanamo. Zatrzymałam się na kilka dni w kubańskim czterogwiazdkowym resorcie, gdzie nie było nawet ciepłej wody. Jechałam głównymi drogami gdzie przez 100 km była tylko jedna kawiarenka, a po drodze minęły mnie może 3 samochody. To wszystko w rytmie salsy oczywiście.

Spotkanie odbędzie się w piątek 25 kwietnia w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Więcej o prelegentce:

Jestem pasjonatką rowerowych podróży, która przemierza świat na dwóch kółkach. Zdecydowałam się zmienić swoje życie, aby poświęcić się swojej pasji, czyli podróżom rowerowym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odwiedziłam prawie trzydzieści krajów, korzystając wyłącznie z mocy własnych nóg.

Jednym z moich największych osiągnięć była wyprawa przez Europę w 2021, czyli w samym środku pandemii koronowirusa. W ciągu 100 dni przejechałam ponad 5300 kilometrów.

W czerwcu 2023 roku, zakończyłam mój kontrakt w hiszpańskiej enklawie na północy Afryki, Melilla i ruszyłam w świat. Najpierw przejechałam Europę, z Irlandii przez Włochy i wróciłam do rodzinnej Gdyni.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

czytaj więcej
Warsztaty

Sverige på längden, czyli Szwecja wzdłuż. Agnieszka Dziadek (GWP#176)

DSC04862

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 176. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Agnieszką Dziadek, która opowie o swoim przejściu wzdłuż Szwecji.

Inaczej niż w przypadku wielu innych przejść Agnieszki Dziadek, której pasją są wędrówki szlakami długodystansowymi, wędrówka przez Szwecję nie prowadziła jednym szlakiem, lecz liczącą 3000 km autorską trasą, łączącą skrajne punkty Szwecji: cypel Smygehuk na południu i Treriksröset na północy. Agnieszka pokonała ją w 90 dni, brnąc przez nieskończone połacie bagien i opędzając się od hord komarów. Trasa łączyła urokliwe ścieżki leśnej, pełnej jezior, południowej części kraju z dzikimi bezdrożami Gór Skandynawskich. Znalazły się na niej m.in. masyw Vindelfjällen (największy rezerwat przyrody w Europie), Park Narodowy Sarek, uznawany za ostatnie dzikie miejsce na kontynencie oraz trudno dostępne płaskowyże Rostu i Duiobal. Włączył się w nią również trekking przez szwedzkie Góry Skandynawskie, nazywany Gröna Bandet.

Spotkanie odbędzie się wyjątkowo w CZWARTEK 12 grudnia w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesoriów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl) oraz Wydawnictwa Czarne.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Agnieszka “Zebra” Dziadek – z wykształcenia geograf, z zamiłowania podróżniczka i specjalistka od sprzętu ultralight. Od 10 lat wędruje samotnie na długich dystansach. W 2023 jako druga Europejka pokonała pieszo z plecakiem dystans równy obwodowi Ziemi. Aktualnie ma w nogach 45 600 km. Pokonała trzy szlaki amerykańskiej Triple Crown of Hiking, przeszła wzdłuż Nową Zelandię, Szwecję, Chorwację, Norwegię i Japonię oraz Pacific Northwest Trail w 2024.

Swoje doświadczenia opisuje w artykułach publikowanych w czasopismach podróżniczych oraz wygłaszając prelekcje w instytucjach kultury. Realizuje projekt przejścia wszystkich polskich szlaków pieszych PTTK o długości powyżej 100 km. Prowadzi bloga http://acrossthewilderness.blogspot.com  i kanał na YouTube.

czytaj więcej
Warsztaty

Maria Garus. Solo rowerem z Alaski do Argentyny (GWP#175)

Maria Garus

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 175. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Marią Garus – pierwszą Polką, która przejechała solo na rowerze kontynent amerykański: z Alaski do Argentyny, trasą przez Góry Skaliste i Andy. W 33 miesiące pokonała 24 000 km, z rekordem wspinaczki na rowerze 5124m. Jej podróż została nominowana do nagrody Travelery National Geographic w kategorii Podróż Roku i wyróżniona statuetką najważniejszej polskiej nagrody podróżniczej – Kolosy, za samotną, łamiącą stereotypy podróż rowerem przez obie Ameryki. Jej motto przewodnie brzmi: Jeśli się czegoś boisz, zrób to!

Spotkanie odbędzie się w piątek 6 grudnia w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesoriów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl) oraz Wydawnictwa Czarne.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

czytaj więcej