zamknij
Warsztaty

Wyprawa na Północ z Kamilą Kielar! (GWP#75)

gwp75

Alaska, Kanada, Laponia, Rosja ? każde z tych miejsc tak bardzo różni się od siebie, ale mają też coś, co je mocno łączy: mentalność ludzi północy oraz przyrodę niewybaczającą błędów. Już w ten piątek zabierze nas tam Kamila Kielar na czwartym spotkaniu Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” 2016!

Kamila opowie o podróżowaniu w tamte regiony, o praktycznych aspektach poruszania się po północy rowerem, pieszo lub na nartach biegowych. Nie zabraknie również przygód ? spotkań z traperami, piratami, wilkami i niedźwiedziami, zjawisk polarnych oraz temperatur przekraczających ? 40 stopni. Zobaczycie północ o każdej porze roku i dowiecie się, co mają w głowach ludzie, którzy wybierają tak trudne życie ? nie ważne, czy są to lapońscy Saamowie, kamczaccy rybacy, alaskańscy poszukiwacze złota czy kanadyjscy drwale.

Ponadto na spotkaniu będzie również nauka czytania tropów zwierząt, instrukcje, jak zachować się w przypadku spotkania niedźwiedzia i jak fotografować zorzę polarną. Dowiecie się, jak zbudować igloo; jak się spakować i zaopatrzyć na wiele tygodni podróży przez pustkę, bez dostępu do żadnego sklepu; jak przygotować rower do zimowej wyprawy oraz jak nie zmarznąć w nocy śpiąc w szałasie przy -45 stopniach. Nauczycie się rozpoznawać gatunki północnych zwierząt, od grizzliego do baribala i ocenić, czy wilk jest niebezpiecznym zwierzęciem oraz nawigować w miejscach, gdzie nie ma dróg, szlaków, a czasem i mapy. Zobaczycie, jak pracują psy w zaprzęgach oraz będziemy uwalniać orły.

Spotkanie będzie kwintesencją istoty północy, jej specyfiki, przyrody i stanu umysłu mieszkańców. 100% północy w północy!

  • Kiedy? Piątek 3 czerwca.
  • Gdzie? Sala Morska w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (Aleja Zwycięstwa 96/98)
  • O której? Zaczynamy o 17:00.

O prelegentce:

Kamila Kielar ? dziennikarka, podróżniczka. Od ponad 10 lat podróżuje na północ o każdej porze roku i w każdych temperaturach. Zazwyczaj rowerem, nierzadko pieszo, bywa że konno. Najbardziej ambitne podróże realizuje samodzielnie, takie jak przejechanie rowerem Alaski, Kamczatki i Jukonu zimą. Nie stroni jednak również od dobrego kompana w podróży, a czasem i lideruje wielkim projektom podróżniczym (Afryka Nowaka, Rowerowe Jamboree). Przyrodnik, specjalista bushcraftu i wyznawca slow travelling oraz powrotów w te same miejsca. Lubi duże drapieżniki. Zawodowo przewodnik na wyprawach na całym świecie oraz dziennikarz. Wyróżniona na Kolosach w kategorii Podróż Roku, nagrodzona Halikiem, nominowana przez NG do Travelera. Prowadzi blog ?Bear Girl? (www.kamilakielar.pl) o podróżach w zimne strony świata, współautorka książek „Polska według kobiet”, „Opowiadania przyprawione miłością” i „Podręcznik przygody rowerowej”.

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.