zamknij
Warsztaty

Spotkanie z Marzeną i Krzysztofem Wystrachami (GWP#80)

Zapraszamy na kolejne spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat”, które poprowadzą Marzena i Krzysztof Wystrachowie ? autorzy bloga www.wystraszeni.pl. Opowiedzą o swojej 15-miesięcznej podróży przez Amerykę Południową oraz o projekcie w Parku Narodowym Madidi w Boliwii pt. „W koronach drzew”, który wygrał V edycję Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę!”.

Tak piszą o swojej pasji:

Podróże goszczą w naszym życiu od samego początku naszej wspólnej życiowej drogi. To głęboka pasja, która zajmuje najważniejsze miejsce w naszym życiu. Na trasach naszych podróży najszczególniejszym miejscem jest Ameryka Południowa. Gościliśmy w niej już trzykrotnie, za pierwszym razem podróżując przez 15 miesięcy przez większość jej krajów.

Drugą pasją jest wspinaczka drzewna ? zajmujemy się nią od 2008 roku, zarówno zawodowo jak i rekreacyjnie.
W roku 2013 nastąpiło zderzenie tych dwóch pasji, kiedy to po raz pierwszy zetknęliśmy się z dżunglą. Zachwyciła nas właściwie od pierwszego momentu, a szczególną uwagę przykuły monumentalne drzewa. I z każdym dniem, gdy spoglądaliśmy do góry, w naszych głowach kotłowało się coraz mocniej pytanie: co dzieje się tam wysoko w ich koronach? Czy tylko to, co możemy dostrzec z ziemi, czy też dużo więcej?

Pytanie było na tyle natarczywe, że półtora roku później wróciliśmy do Boliwii. Różnica była tylko jedna: w plecakach było dużo mniej ciuchów, za to mnóstwo sprzętu wspinaczkowego. Specjalistycznego sprzętu do wspinaczki drzewnej. Zorganizowaliśmy naszą małą ?ekspedycję?, w czasie której wspinaliśmy się na gigantyczne drzewa, żeby zobaczyć, jak to jest i czy w ogóle damy radę.

Było tak pięknie, że zaczęliśmy żyć tym projektem i nasze plany życiowe skupiły się wokół niego. Zależało nam, żeby pójść krok dalej i przekuć wspinaczkę rekreacyjną w ?coś większego?. Bo chociaż kochamy wspinać się tylko po to, by zaznać smaku powietrza w koronie drzewa, to jednak uświadomiliśmy sobie jak unikatowe jest to miejsce i jak wiele jeszcze trzeba, aby je poznać i zapewnić ochronę.

Rok później nastąpił przełom. Choć wylądowaliśmy ponownie w Boliwii, to tym razem aby współpracować z amerykańską organizacją Wildlife Conservation Society, której filia prowadzi badania naukowe w Parku Madidi. W ten oto sposób zostaliśmy członkami projektu Identidad Madidi, w ramach którego instalowaliśmy kamery w koronach drzew i odławialiśmy wspinające się gryzonie i torbacze. Dzięki współpracy z naukowcami dowiedzieliśmy się, jak wiele możemy zdziałać w koronach drzew i co nas samych z tego najbardziej fascynuje.

Spotkanie odbędzie się w piątek 18 listopada w godz. 17:00 ? 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (Aleja Zwycięstwa 96/98).

Istnieje możliwość zorganizowania bezpłatnej opieki nad dziećmi powyżej 3 roku życia w trakcie spotkania. Opiekę zapewni Akademia Małych Animacji Domifan. Prosimy o zgłoszenie zapotrzebowania na opiekę najpóźniej na dzień przed spotkaniem poprzez przesłanie maila zawierającego imię i wiek dziecka na adres warsztatypodroznicze@gmail.com.

W trakcie spotkania rozlosujemy 3 nagrody od sponsora nagród – marki Fjord Nansen. Aby wziąć udział w losowaniu należy wpisać się na listę obecności na spotkaniu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.