zamknij
Warsztaty

Pokazucha. Na gruzińskich zasadach – Stasia Budzisz (GWP#119)

Zapraszamy na 119. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” ze Stasią Budzisz, autorką książki „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” (Wydawnictwo Poznańskie).

Merabi ma 36 lat, pracuje w firmie ubezpieczeniowej, ma trzy siostry – i uwiera go Gruzja. Mówi: – Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścian, a zimą nie włączymy kaloryfera, bo nas na to nie stać. Ale chcemy być nowocześni, więc kupujemy to, co kojarzy nam się z Zachodem. Z klatek – brudnych i śmierdzących, bez światła i z przeciągami, bo z jakichś powodów od zawsze buduje się je bez szyb – wchodzisz w świat jak z Dynastii: złoto, szezlongi i kominki, w których nikt nie pali, bo są tylko na pokaz.

Na pokaz w Gruzji są też zmiany. Mimo ustawy antydyskryminacyjnej i równości płci wpisanej w konstytucję, kobieta na stanowisku to wciąż rzadkość, a osoba transpłciowa może zostać pobita na ulicy – i nikt jej nie pomoże.

Stasia Budzisz, reporterka zajmująca się Gruzją od dekady, bada problemy kraju zamykanego często w skojarzeniach z gościnnością, smaczną kuchnią i malowniczymi krajobrazami. Jej bohaterami są wykluczeni, osoby z niepełnosprawnościami, członkowie mniejszości LGBT, kobiety i mężczyźni – zwykli Gruzini, którzy czekają na prawdziwe zmiany. Razem z nimi autorka wchodzi za drzwi gruzińskich domów. Burzy fasadę.

Spotkanie odbędzie się w piątek 25 października w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Po spotkaniu możliwy będzie zakup książki prelegentki.

Więcej o prelegentce:

Stasia Budzisz – z wykształcenia filolożka i tłumaczka języka rosyjskiego. Pracuje nad pracą doktorską dotyczącą budowania nowej pamięci historycznej na Kaukazie po upadku Związku Sowieckiego. Współpracuje m.in. z „Dużym Formatem”, „Przekrojem”, ” Nową Europą Wschodnią”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.