zamknij
Warsztaty

Pieszo przez Nową Zelandię – Agnieszka Dziadek (GWP#114)

Zapraszamy na 114. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Agnieszką Dziadek, która opowie o swoim przejściu długodystansowego (ponad 3000 km) szlaku Te Araroa na Nowej Zelandii.

Te Araroa, szlak, którego nazwa po maorysku oznacza długą drogę, trawersuje obie wyspy Nowej Zelandii. Tę liczącą 3353 km trasę Agnieszka Dziadek pokonała jako pierwsza osoba z Polski. Przejście z północnego krańca Wyspy Północnej na południowy Wyspy Południowej zajęło jej 150 dni, przypadających na nowozelandzką późną wiosnę, lato i wczesną jesień. Trasa szlaku Te Araroa wiedzie przez wybrzeże Oceanu Spokojnego i Morza Tasmana, góry porośnięte gęstym buszem, okolice wulkanów. Na chwilę szlak zamienia się nawet z pieszego w szlak kajakowy. Około jedna trzecia szlaku na Wyspie Północnej przebiega wiejskimi drogami lub głównymi szosami, a przejście ich jest monotonne i męczące. Z kolei Wyspa Południowa to królestwo niedostępnych gór – szlak prowadzi wschodnim skrajem Alp Południowych. Do przejścia są wysokie szczyty i strome przełęcze, ścieżki wśród piargów, rozległe trawiaste pustkowia i koryta rzek, które trzeba pokonywać w bród. Poruszanie się w różnorodnie ukształtowanym terenie nie było łatwe, ale codzienne wyzwania przyniosły jej wiele satysfakcji. Podczas wędrówki poznała wielu innych entuzjastów pokonywania długich szlaków, wśród których znalazła wspaniałych przyjaciół. Odwiedziła też wiele miast i wsi, gdzie ciekawym doświadczeniem był kontakt z miejscową ludnością, a zwłaszcza Maorysami.

Spotkanie odbędzie się w piątek 5 kwietnia 2019 roku w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

O prelegentce – z wykształcenia geograf, z zamiłowania podróżniczka, blogerka i specjalistka od sprzętu ultralight. Wędruje samotnie na długich dystansach, ma w nogach 18000 km, w tym przejścia nowozelandzkiego Te Araroa oraz amerykańskich Appalachian Trail i Continental Divide Trail. Szczególnie upodobała sobie Laponię i Góry Skandynawskie. Prowadzi kanał na YouTubie: pierwotna85 i bloga http://acrossthewilderness.blogspot.com

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.