zamknij
Warsztaty

Oleniok – ostatnia dzika rzeka Syberii. Piotr Opacian (GWP#123)

Serdecznie zapraszamy na 123. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Piotrem Opacianem, który opowie o rzece Oleniok – jednej z ostatnich wielkich i całkowicie dzikich rzek na Ziemi. Wyprawa Oleniok 2019 to niezwykły spływ kajakowy, jaki odbyła ekipa czterech polskich kajakarzy nurtem tej rzeki. Dwa tysiące kilometrów przez dziewiczą przyrodę, która bardzo rzadko widuje przedstawicieli naszego gatunku. Wielotysięczna migracja reniferów, która przecięła im drogę na północ. Bezludne, księżycowe góry i tysiące ton rdzewiejącego sprzętu – przejaw imperialistycznej polityki Kremla, na który natrafili, po półtoramiesięcznym wiosłowaniu w pierwszej osadzie u wrót Morza Łaptiewów. Nie zapomnieli również o historii. Pierwszym badaczem tego rejony był Aleksander Czekanowski, o którym lokalna ludność ciągle pamięta. Wyprawa Oleniok 2019 to wyprawa śladami naszego sławnego rodaka.

Spotkanie odbędzie się w piątek 28 lutego w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Piotr Opacian – podróżnik, kajakarz i fotograf przyrody zainteresowany głównie Ameryką Południową, gdzie zorganizował wiele wypraw. Za samotne przepłynięcie kajakiem Rio Madidi znajdującej się w słabo poznanej Amazonii boliwijskiej – łącznie z Beni – 1800 km w tym 450 km pod prąd, otrzymał statuetkę Kolosa 2005 i nagrodę dziennikarzy, a jury podkreśliło prawdziwie odkrywczy charakter tej wyprawy. Ma również w swoim dorobku wyprawy do Afryki, w góry Ałtaju, wyprawy syberyjskie i na Spitsbergen. Instruktor kajakarstwa i członek Rady Kolosów w kategorii Wyczyn Roku. Jego pasją stało się kajakarstwo morskie. Jest autorem książki Xingu. Rzeka wolnych Indian, opisującej problemy Indian środkowej Brazylii, jak również sporej ilości artykułów prasowych. Na stałe współpracuje z magazynem Wiosło. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na co dzień naucza języka angielskiego i zajmuje się tłumaczeniem. Ma swoją stronę internetową, na której publikuje owoce innej swojej pasji – fotografii przyrodniczej: www.fotografia.piotropacian.pl .

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.