zamknij
Warsztaty

Kaukaz babskim okiem – Stasia Budzisz-Cysewska (GWP#73)

Drugie spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” poprowadzi Stasia Budzisz-Cysewska ? doktorantką UG zajmującą się naukowo problematyką pamięci i neokolonializmu na terenach postsowieckich. Stasia opowie nam o swoich podróżach po Kaukazie Północnym i podzieli się poradami dla samotnie podróżujących kobiet.

Kaukaz to szalenie barwny teren, a ja spróbowałam go dotknąć z tej ukrytej, schowanej przed oczyma obcych, stale będącej w cieniu strefy kobiecej, starającej się normalnie funkcjonować w tym zdominowanym przez mężczyzn świcie. Przygód miałam wiele. Jako samotnie podróżująca kobieta byłam nie tylko interesującym zjawiskiem przyrodniczym, o które trzeba jakoś zadbać albo coś z nim zrobić, ale byłam także oskarżana o szpiegowanie, a niekiedy brano mnie za prostytutkę. Przemieszczałam się najróżniejszymi środkami transportu ? od pociągów, powszechnych w tym rejonie świata marszrutek, taksówek, autobusów, poprzez auta pocztowe, wozy konne, radiowozy policyjne, karetki pogotowia czy ślubne samochody. Mieszkałam z pluskwami i skorpionami, inwentarzem rogatym, na dworcach, a nawet w luksusowych hotelach i u byłego agenta KGB. Najczęściej przygarniania byłam przez zupełnie przypadkowych ludzi, brana z ulicy, dworca i tym podobnych miejsc. Spotkałam się z olbrzymią dawką życzliwości, bezinteresownej pomocy, ale także okrucieństwa ? za odmienne zdanie na temat Stalina wyrzucono mnie z domu. Usłyszałam wiele mrożących krew w żyłach historii o wojnie między Gruzją a Abchazją oraz Rosją a Czeczenią. Dotarłam do porwanych dziewczyn, które zmuszono do zamążpójścia. Pokazano mi prawdziwe oblicze dzisiejszej Czeczenii, dlatego mogę opowiedzieć o tym miejscu nie tylko z punktu widzenia pięknych szklanych domów, przypominających Dubaj czy Baku, ale przede wszystkim z pozycji zwykłych ludzi, z którymi miałam wielką przyjemność przebywać.

Spotkanie odbędzie się w piątek 15 kwietnia w godz. 17:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.