zamknij
Warsztaty

Pod ciemną skórą Filipin – Tomasz Owsiany (GWP#109)

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na ostatnie w tym roku spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Tomaszem Owsianym, który opowie o Filipinach.

W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczej prelegent odwiedził sześć plemion i ludów oraz wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Nawiązał bliskie więzi z mieszkańcami i uczestniczył w ich codziennym życiu: w miasteczkach, w górach, w dżungli i nad brzegiem oceanu. Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w ceremoniach. Mieszkał w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. Celem jego wyprawy było doświadczenie próbek z pełnego przekroju Filipin, poznanie nieeksportowej twarzy kraju oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przeobrażają się tamtejsze rdzenne kultury pod wpływem nowoczesności.

Owocem tej wyprawy jest nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz uhonorowana Nagrodą Magellana książka „Pod ciemną skórą Filipin”, którą będzie można zakupić po spotkaniu w cenie 30 zł/sztukę.

Spotkanie odbędzie się w piątek 14 grudnia 2018 roku w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.


Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Więcej o prelegencie:

Tomasz Owsiany – urodzony w Toruniu, filolog z wykształcenia i powołania. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Stały współpracownik miesięcznika „Poznaj Świat”, publikował również w „Tygodniku Powszechnym” i „Kontynentach”. Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę „Pod ciemną skórą Filipin”, wyróżnioną także w kategorii Podróż. Autor książek „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” oraz „Pod ciemną skórą Filipin”. Otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Zawady na realizację podróży reporterskiej „Do wnętrza Gujany Francuskiej”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.