zamknij
Warsztaty

Aborygeni – rdzenni Australijczycy. Spotkanie z Markiem Tomalikiem (GWP#111)

Zapraszamy na 111. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Światz Markiem Tomalikiem – dziennikarzem prasowym i radiowym, pasjonatem i znawcą Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Pisze o podróżach i muzyce jako stały współpracownik National Geographic i Jazz Forum. Dwukrotny laureat Kolosów. Obecnie ma swoją audycję podróżniczą w RMF Classic. Jest autorem trzech książek o piątym kontynencie: Australia, moja miłość, Lady Australia i Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia oraz książki U ludzi wyróżnionej w 2018 roku Nagrodą Magellaną przyznawaną przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI. Na spotkaniu opowie o Aborygenach – rdzennych mieszkańcach Australii:

Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości. Jest w tym głęboko zakorzeniony transcendentalny obowiązek powrotu. W przeciwnym razie wewnętrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podróż Aborygenów na pustyni jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytuałem przejścia. Oto mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych ścieżek śpiewu, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności. Totemiczni Przodkowie nie stwarzali świata zaklęciami, ale poprzez swoje działania. Jednocześnie byli jego częścią. Aborygeni czują się integralną częścią natury, a nie jak większość białych – kimś lepszym od zwierzęcia, rośliny czy skały.

Spotkanie odbędzie się w piątek 1 lutego 2019 roku w godz. 18:00 – 20:00 w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym na sali C (budynek III).

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.