zamknij

maj 2021

Warsztaty

Ying i Yang, czyli kraj sprzeczności. Wprowadzenie w świat Korei Południowej (GWP#137)

korea

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 137. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Romanem Husarskim, autorem bloga wloczykij.org, który zaprasza nas w podróż dookoła Korei Południowej!

Korea Południowa jest modna. Zajadamy się kimchi, oglądamy K-dramy, słuchamy K-popu, używamy koreańskich kosmetyków z wyspy Jeju. Niektórzy zachwycają się kolejnymi nagradzanymi filmami Bonga, inni ćwiczą Taekwondo. Rośnie popularność studiów koreanistycznych, a Korea coraz częściej staje się celem wakacyjnych wycieczek. Wydawałoby się, że to Korea Północna jest tą, która kryje tajemnice. Tymczasem liczne opisy Korei Południowej najczęściej zamykają się w podobnej liczbie stereotypów i uproszczeń.

Korea Południowa interesuje mnie już od kilkunastu lat. W 2012 roku odbyłem podróż dookoła Korei Południowej autostopem. Dwa lata spędziłem ucząc się języka koreańskiego na uczelniach Hankuk i Jeonbuk. Obecnie piszę rozprawę doktorską poświęconą kinu Korei Północnej w Instytucie Religioznawstwa UJ. Dziś chciałbym Was zaprosić na slajdowisko wprowadzające w świat Korei. Tak jak ying i yang na fladze Korei Południowej, tak na każdym kroku ujawniają się kontrasty i sprzeczności niedostrzegalne często na pierwszy rzut oka.

Spotkanie odbędzie się w piątek 21 maja o godzinie 19:00 na kanale Youtube Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” – żeby tam przejść wystarczy kliknąć w poniższy link:

https://www.youtube.com/channel/UCRo-ErvDLydkusstajCrAig

Po spotkaniu przeprowadzony będzie konkurs, w ramach którego będzie można wygrać grę planszową od sponsora nagród – wydawnictwa Rebel.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Roman Husarski (ur. 1990) – absolwent filmoznawstwa i studiów dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim, analityk Instytutu Boyma i doktorant w Instytucie Religioznawstwa UJ. Przez dwa lata uczył się języka koreańskiego na uczelniach Hankuk i Jeonbuk w Korei Południowej. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Wydarzenia z Korei regularnie komentuje m.in. w radiu TOK FM. Autor zdjęć w reportażu Charliego Englisha Przemytnicy książek z Timbuktu. Niedługo ukarze się jego debiut reporterski w Wydawnictwie Czarne. Prowadzi bloga wloczykij.org

czytaj więcej
Warsztaty

Przez wyspę lodu i ognia (GWP#136)

Islandia

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 136. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Łukaszem Superganem.

W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Celem wyprawy było przejście Islandii ze wschodu na zachód, między skrajnymi punktami geograficznymi: przylądkami Gerpir i Bjargtangar. Po drodze – kilka tygodni marszu przez islandzki interior, głębokie wnętrze wyspy, surowe i pozbawione szlaków. Wulkaniczne pustkowia, przedpola lodowców, pokonywanie rwących, lodowcowych rzek oraz zmaganie z pogodą. Tego trudnego wyzwania, liczącego niemal 1000 kilometrów, Łukasz podjął się samotnie, wybierając najdłuższy możliwy kierunek marszu przez wyspę. Posługując się mapami i kompasem, starając się poznać Islandię od jej dzikiej i mało odwiedzanej strony, wędrował ścieżkami i bezdrożami przez środek kraju, by ostatecznie ukończyć wędrówkę we Fiordach Zachodnich Islandii.

Wnętrze wyspy, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie i próbie przejścia Islandii w środku zimy, samotnie i na nartach. Po ponad 3 latach stało się to faktem. Między styczniem i marcem, przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukiwał drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu wyspy. Było to prawdopodobnie jedyne takie przejście ukończone w kalendarzowej zimie.

Spotkanie odbędzie się w piątek 7 maja o godzinie 19:00 na kanale Youtube Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” – żeby tam przejść wystarczy kliknąć w poniższy link:

https://www.youtube.com/channel/UCRo-ErvDLydkusstajCrAig

Po spotkaniu przeprowadzony będzie konkurs, w ramach którego będzie można wygrać grę planszową od sponsora nagród – wydawnictwa Rebel.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, przewodnik, autor. Ma na koncie szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotny Łuk Karpat, całość Alp, Pirenejów i irańskie góry Zagros, Izrael i Terytoria Palestyńskie, a także całość polskich gór zimą. Ambasador 8aTeam, Cumulus, Deuter. Autor artykułów i książek, w tym wydanych właśnie „Szlaków Polski” – pierwszego przewodnika po polskich szlakach długodystansowych.

czytaj więcej