Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami, 116. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Bartoszem Malinowskim, który opowie o przejściu Wielkiego Szlaku Himalajskiego.
Upał, deszcz, dżungla i mgła, huraganowe wiatry, mróz, szczeliny i
lodowce, lawiny, płaskowyże, górskie zbocza porośnięte prosem, karawany jaków oraz serdeczni i gościnni ludzie – tak w skrócie wygląda liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski. Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski w trakcie 120 dni żmudnej wędrówki, jako pierwsi Polacy przemierzyli tę długą i zjawiskową trasę. Działali bez wsparcia przewodników, tragarzy oraz kucharzy polegając na własnych umiejętnościach nawigacyjnych, sile
mięśni i odporności psychicznej.
Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i
najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6200 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem. Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami takimi jak rejon Everestu czy Annapurny nie jest wytyczony i oznakowany. Na wielu odcinkach nie ma żadnej infrastruktury
turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu oraz ekwipunku górskiego.
Spotkanie odbędzie się w piątek 24 maja 2019 roku w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.
Po spotkaniu rozlosowane zostaną wśród uczestników nagrody od Sklepu Turystycznego E-Horyzont – m.in. plecak marki Jack Wolfskin. Będzie również możliwość zakupu książki prelegenta „Wielki Szlak Himalajski” w cenie 39,99 zł/sztukę.
Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.
Więcej o prelegencie:
Bartosz Malinowski – przewodnik górski. Pracuje w Himalajach Nepalu jako lider, organizator trekkingów i wypraw i jako przewodnik górski. Zorganizował i poprowadził ponad 50 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące życiu nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich. Pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019 w ramach którego przemierzył wraz z Joanną Lipowczan ponad 2500 km trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru. Współautor książki „Wielki Szlak Himalajski 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal”. Obecnie planuje kolejne etapy Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Bhutanie i w Pakistanie.