zamknij
Warsztaty

Papua – ostatni kontakt (GWP#171)

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 171. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Jakubem Urbańskim pt. „Papua – ostatni kontakt”.

Papua jest jednym z najtrudniej dostępnych rejonów świata. Do całkiem niedawna, w niemal zupełnej izolacji od świata zewnętrznego żyły tam tradycyjne społeczności zbieracko-łowieckie. Ludzie posługujący się na co dzień kamiennymi narzędziami, zgodnie z tradycją przodków, kultywujący rytualny kanibalizm, wojny plemienne. Był to jeden z najbardziej różnorodnych kulturowo rejonów świata, niespełna trzymilionowa populacja Papui i Papui Zachodniej to ponad trzysta plemion o odrębnej kulturze. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad, intensywnie eksploatowana przez Indonezyjczyków (roszczących sobie prawa do zachodniej części Nowej Gwinei i uznających te tereny za wschodnie prowincje kraju) wyspa zaczęła się zmieniać. Tradycje, języki i kultura rdzennych mieszkańców Nowej Gwinei w katastrofalnym tempie zanika. Zabierzemy widzów w podróż do miejsc, które pewnie za kilka lat bezpowrotnie znikną…

Spotkanie odbędzie się w piątek 20 września w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl) oraz Wydawnictwa Czarne.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Anna i Jakub Urbańscy,  biolodzy, podróżnicy, fotograficy. Członkowie Oddziału Polskiego The Explorers Club, laureaci nagrody podróżniczej Kolos 2008 oraz wyróżnienia Kolos 2012. Autorzy kilku wystaw fotograficznych poświęconych Papui oraz pokaźnej kolekcji etnograficznej dla Muzeum Azji i Pacyfiku. Od 2005 roku regularnie podróżują do Papui, w  indonezyjskiej części Nowej Gwinei, dokumentując sztukę, obrzędy i życie codzienne rdzennych mieszkańców Papui. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.