Nieuznawane, targane wojnami kaukaskie parapaństwo Abchazji było w 2016 r. gospodarzem równie nieuznawanych piłkarskich mistrzostw świata. To tutaj trwało futbolowe święto narodów, których reprezentacje nie mogą wystąpić na oficjalnych turniejach organizowanych przez FIFA i UEFA. Kurdowie, mieszkańcy Somalilandu, Seklerowie, Sikhowie, Abchazowie. Przybysze z politycznych Nibylandii, którzy pragnęli nie tylko zmierzyć się na abchaskiej murawie, ale przede wszystkim zamanifestować swoje prawo do istnienia. Czy ich marzenia mają szansę się spełnić?
Zapraszamy na 132. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Tomaszem Grzywaczewskim, które odbędzie się w piątek 27 listopada o godzinie 19:00 na kanale Youtube – żeby tam przejść wystarczy kliknąć w poniższy link:
https://www.youtube.com/channel/UCRo-ErvDLydkusstajCrAig
Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.
Tomasz Grzywaczewski o sobie:
Chcę dotknąć i zrozumieć świat. W dzikiej syberyjskiej tajdze, sierocińcu w Kamerunie, widmowych państwach nieuznawanych, okopach zapomnianej wojny w Donbasie. Spotykam ludzi. Myśliwego z ludu Selkupów, lekarkę ratująca chorych na cholerę w Mozambiku, kurdyjskich bojowników, staruszkę pamiętającą czasy Wielkiego Głodu na Ukrainie.
Jestem dziennikarzem i autorem książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych. Mam zaszczyt być członkiem amerykańskiego „The Explorers Club”. Ukończyłem prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz program „Russian Security Studies” na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Byłem redaktorem naczelnym magazynu „Koncept”. Relacjonowałem konflikty zbrojne na Donbasie, w tureckim Kurdystanie i Górskim Karabachu.
Jestem pomysłodawcą wypraw, w tym m.in. „Long Walk Plus Expedition” – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i „Dead Road” – wyprawy na stalinowską Drogę Umarłych a także uczestnikiem wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.
Współpracuję z licznymi magazynami w tym amerykańskim Foreign Policy, portalami internetowymi i stacjami radiowymi. Jestem laureatem stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Literatura”.
Wierzę, że naprawdę odkrywać świat można tylko w jeden sposób: odkrywając drugiego człowieka. Więcej na www.tomaszgrzywaczewski.pl
Autorem zdjęcia promującego spotkanie jest Piotr Trybalski.