zamknij

listopad 2024

Warsztaty

Wieczne Państwo – Wojciech Górecki (GWP#174)

Kazachstan

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 174. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z reporterem Wojciechem Góreckim, autorem wydanej niedawno książki „Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie”.

W Kazachstanie trudno zakochać się od pierwszego wejrzenia. To nie sąsiedni Uzbekistan z olśniewającymi zabytkami Samarkandy, Buchary i Chiwy. To nie spektakularne góry innego sąsiada, Kirgistanu czy ostentacyjne piękno górskiego Tadżykistanu (w Kazachstanie są i piękne widoki, i cenne pomniki kultury – ale wszystko przytłacza pozorna monotonia stepu). To nie szaleństwo Turkmenistanu: modernistyczne gmachy stepowej Astany blakną przy zjawiskowej architekturze pustynnego Aszchabadu. Przy bliższym poznaniu Kazachstan bardzo zyskuje, ale wymaga to czasu, bo jest dziewięć razy większy od Polski i samo fizyczne przejechanie go lądem zajmuje dobrych kilka dni.

W polskim imaginarium Kazachstan jest częścią Sybiru – krainy zesłań, katorgi, męczeństwa. Zwykle kojarzy się również z łagrami, z poligonem atomowym w okolicach Semipałatyńska, z wysychającym Morzem Aralskim, z kosmodromem Bajkonur. O tym wszystkim piszę w mojej książce „Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie” i o tym będę mówił w Gdyni. Przede wszystkim jednak powiem o moich podróżach do tego kraju, które odbywam od 1996 r., a przede wszystkim o długiej podróży latem 2022 r., której opis stał się osią konstrukcyjną książki. O codziennym życiu kraju, któremu Allah dał ropę naftową, ale na mapie ulokował
pomiędzy Rosją a Chinami.

Spotkanie odbędzie się w piątek 22 listopada w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesoriów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl) oraz Wydawnictwa Czarne.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Wojciech Górecki – reporter, analityk i historyk specjalizujący się w tematyce Kaukazu i Azji Centralnej. Zadebiutował w 1986 roku na łamach „Sztandaru Młodych”. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „Więzią”, „Res Publicą Nową” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Był członkiem zespołu redakcyjnego „Tygla Kultury”, stale współpracuje z „Nową Europą Wschodnią”. Współautor filmu dokumentalnego Boskość Stalina w świetle najnowszych badań (TVP 1998). Autor książek: Łódź przeżyła katharsis (1998), Planeta Kaukaz (2002, 2010, 2017, 2021), La terra del vello d’oro. Viaggi in Georgia (2009), Toast za przodków (2010, 2017), Abchazja (2013, 2017, 2022), Buran. Kirgiz wraca na koń (2018), Łódź. Miasto po przejściach (wspólnie z Bartoszem Józefiakiem, 2020) oraz Wieczna państwo. Opowieść o Kazachstanie (2024). Tłumaczony na języki chiński, czeski, gruziński, słowacki, ukraiński i włoski. W 2008 roku uhonorowany Nagrodą im. Giuseppe Mazzottiego. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. W latach 2002–2007 pierwszy sekretarz, a następnie radca w Ambasadzie RP w Baku. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. W latach 2014–2015 członek zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.  Okazjonalnie – wykładowca akademicki. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie.

czytaj więcej
Warsztaty

Magdalena Konik – Tuszetia (Gruzja) (GWP#173)

tuszetia1

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 173. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Magdaleną Konik, którą zabierze nas do Tuszetii.

Migracja stała się powszechnym zjawiskiem na świecie. Migrujemy z powodów ekonomicznych, klimatycznych, zagrożenia wojną, za chlebem, studiami, za miłością lub lepszym życiem. Niewiele na świecie jest miejsc, gdzie w tradycje i przywiązanie do ziemi przodków jest tak ważne jak na Kaukazie, zwłaszcza w górach Tuszetii. To właśnie tutaj chrześcijaństwo przeplata się nadal z wcześniejszymi wierzeniami i obecne jest na co dzień. Zaczęłam projekt fotograficzny w Tuszetii powoli wchodząc do społeczności i zdobywając jej zaufanie ale też przyjaźń, obawiając się jednocześnie, że rozwój turystyki zmieni to miejsce. Tuszetię zmieniły jednak inne rzeczy. Zapraszam na opowieść o wpływie turystyki, pandemii, wojny w Ukrainie i migracjach na stare tradycje i tożsamość regionalną w małym, górskim regionie na Kaukazie.

Spotkanie odbędzie się w piątek 15 listopada w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesoriów rowerowych Jack Pack (www.jackpacking.pl) oraz Wydawnictwa Czarne.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Magdalena Konik – fotografka, przewodniczka i pilotka wycieczek. Od 10 lat związana jest z Gruzją, gdzie mieszka, prowadzi biuro podróży nastawione świadomą i etyczną turystykę oraz realizuje długoterminowe projekty fotograficzne. Nagradzana i wyróżniana w międzynarodowych konkursach fotograficznych tj. SIPA (Siena International Photo Awards), MIPA (Malta International Photo Awards), Tokyo International Photo Awards, Daily Dozen of National Geographic. Zdobyła wyróżnienie w Kategorii „Podróż” na Kolosach (za rok) 2017 za dokumentowanie życia górali na Kaukazie. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Tuszetia, której poświęciła już ponad 8 lat, by zgłębiać zwyczaje, codzienne życie, poczucie tożsamości regionalnej oraz wyzwania związane z turystyką, pandemią i odpływem mieszkańców z gór. Zaangażowana w projekty rozwojowe i ekologiczne w Gruzji oraz programy poprawy standardów i bezpieczeństwa w jeździectwie rajdowym dla Koni i jeźdźców na Kaukazie. 

czytaj więcej