zamknij

11 stycznia 2019

Warsztaty

Spotkanie z Wojciechem Góreckim (GWP#110)

Azja Centralna_gorecki

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na spotkanie  Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z reporterem Wojciechem Góreckim, które odbędzie się w piątek 18 stycznia 2019 roku w godz. 18:00 – 20:00 w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym na sali C (budynek III). Będzie to pokaz zdjęć autora połączony z opowieścią o Azji Centralnej w kontekście jego ostatniej książki „Buran. Kirgiz wraca na koń”.

W Azji Centralnej każdy znajdzie coś dla siebie. I wszystko występuje w wyolbrzymionej postaci. Góry? Tienszan i Pamir. Pustynie? Większa od Polski Kara-kum, nieco skromniejsza Kyzył-kum oraz, jeśli uwzględnić zachodnie Chiny, mordercza Takla Makan. Żyzne pola uprawne, urodzajne sady, plantacje bawełny, hodowle jedwabników? Kotlina Fergańska!
Legendarne miasta – Chiwa, Buchara i Samarkanda („Samarkanda – rozśpiewana nazwa jednego z cudownych miejsc, które od dziecka nosimy w sercu” – pisał wielki włoski reporter Tiziano Terzani). Do tego wymarłe oazy Jedwabnego Szlaku oraz starożytne ośrodki, tętniące życiem do dziś: Nisa, Merw, Stary Urgencz, twierdze z gliny nad Amu-darią, Turfan, Pandżakent, Osz. I jeszcze futurystyczna architektura Astany i Aszchabadu. Obok Kazachów, Kirgizów czy Turkmenów, którzy ledwie parę pokoleń temu zeszli z konia spotkamy tam osiadłych od starożytności Tadżyków i równie przywiązanych do miast Uzbeków. Obok żyjących na dachu świata ludów Pamiru – uczepionych swojej górskiej dolinki Jagnobczyków. Azja Centralna to region „pomiędzy”: Europą a Azją, Rosją a Indiami, Chinami a Bliskim Wschodem. Nie posiadając dostępu do otwartego morza sam jest morzem, a raczej śródlądowym, stepowym oceanem, na którym od pradziejów krzyżowały się szlaki ludów, podróżujących między dwoma kontynentami. Jeśli gdzieś bije serce Eurazji – to właśnie tam.

Wojciech Górecki – znawca Kaukazu i Azji Centralnej, którymi zajmuje się od ponad 25 lat. Reporter, autor tłumaczonych na 7 języków książek Planeta Kaukaz, Toast za przodków, Abchazja oraz Buran. Kirgiz wraca na koń. W latach 2002–2007 był pierwszym sekretarzem, a następnie radcą w Ambasadzie RP w Baku. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do nagrody Nike 2011. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak.

czytaj więcej