zamknij

listopad 2018

Warsztaty

Od pomysłu do zdjęć – warsztat fotografa podróżnika (GWP#107)

8WKF_Piotr_Trybalski1
Już w najbliższy piątek zapraszamy na kolejne spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat”, które poprowadzi Piotr Trybalski – dziennikarz, fotograf, podróżnik, pisarz, finalista i laureat konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Wielki Konkurs National Geographic, Leica Street Photo, Outdoor Photographer of The Year, zdobywca tytułu Travel Photographer of The Year 2014. Jest autorem książek, m.in. „Fotograf w podróży”, „Podróże z Adrenaliną”,  “Ja, pustelnik. Biografia Piotra Pustelnika“, „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”. Na co dzień  prowadzi warsztaty fotograficzne i fotowyprawy (www.fotografwpodrozy.pl)

Na spotkaniu prelegent opowie m.in o tym:
– Jak powstają podróżnicze reportaże?
– Skąd brać tematy?
– Jak wygląda przygotowanie fotografa do zdjęć i proces fotografowania?
– Z jakimi problemami spotyka się fotograf i jak je rozwiązuje?

Prelegent w praktyczny sposób opowie o pracy nad swoimi najlepszymi reportażami, które powstawały w Norwegii, Turcji, Nepalu i Mali.

Spotkanie odbędzie się w piątek 23 listopada w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (budynek II).
Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia. 
czytaj więcej
Warsztaty

Wietnam słodko-gorzki. Spotkanie z Andrzejem Mellerem (GWP#106)

wietnam
Już w najbliższy piątek 9 listopada zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Mellerem – reporterem wojennym (Gruzja 2008, Afganistan 2009, Libia 2011) oraz autorem trzech książek: „Miraż. Trzy lata w Azji”, „Zenga zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki” oraz „Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie”. O kulisach powstania tej ostatniej dowiemy się właśnie na najbliższym spotkaniu. Jej autor mieszkał w Wietnamie trzy lata i na warsztatach zabierze nas między innymi do Sajgonu, Hanoi, Mui Ne i na wyspy Con Da.
 
Po spotkaniu możliwy będzie zakup książki prelegenta w cenie 40 zł/sztukę.
 
Kiedy: piątek 9 listopada 2018 w godzinach 18:00 – 20:00
Gdzie: Sala Morska w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (budynek II).
 
Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia. 
czytaj więcej
Warsztaty

Indonezja – Po drugiej stronie raju. Anna Jaklewicz (GWP#105)

3. Kobiety Toraja w tradycyjnych strojach

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na pierwsze powakacyjne spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” w piątek 19 października w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Spotkanie poprowadzi Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolog i antropolog, autorka książki „Indonezja. Po drugiej stronie raju”.

Dziewięć miesięcy w samotnej podróży, tysiące pokonanych kilometrów, dziesiątki odwiedzonych wysp. Indonezyjska wyprawa Anny Jaklewicz zaprowadziła ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Pokaz pozwoli nam przyjrzeć się bliżej kilku z nich. Poznamy bissu – tzw. piątą płeć czyli androgenicznych szamanów z grupy etnicznej Bugis. Weźmiemy udział w ich rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzymy się niezwykłym pogrzebom organizowanym nawet kilka lat po śmierci, odwiedzimy targ bawołów, świętych zwierząt Toradżów, żeby dowiedzieć się dlaczego wartość niektórych przekracza cenę nowego samochodu.

Spotkanie połączone z promocją książki. Możliwość zakupu książki z autografem.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.

Więcej o prelegentce:

Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolog i antropolog. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.

Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, podczas której powstawała ta książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.

czytaj więcej