zamknij

styczeń 2018

Warsztaty

Spotkanie z Bartkiem Sabelą (GWP#99)

IMG_8276

– Dla nich jesteście niepowtarzalną okazją – tłumaczy nasz pomocnik. – Wolą sprzedać białemu, bo przynajmniej zapłaci. Czasami niewiele, ale jednak. Jak ktoś znajdzie coś cennego to od razu cała wioska wie. Zawiść jest wielka. Zabiorą. Albo przyjadą bandyci i przystawią karabin do głowy.

Okolice Shabundy usiane są kopalniami złota, cynku, wolframu, koltanu. Każdy obywatel Konga ma prawo dowolnie czerpać korzyści z zasobów, jakie kryje las tropikalny. Pod warunkiem, że nie robi tego na skalę przemysłową lub zmechanizowaną. Zatem kto ma łopatę, wiadro, kilof czy sito to idzie do lasu lub nad rzekę i kopie. Takie rzemieślnicze wydobycie minerałów zapewnia pracę tysiącom mieszkańców Południowego Kivu. Cztery piąte z tych górników pracuje przy wydobyciu złota. Na tym zna się tutaj każdy, zresztą niewprawny adept „górnictwa” złoto może pomylić jedynie z pirytem. Lecz czasami zdarza się, że przy płukaniu złota szczęśliwiec znajdzie coś jeszcze – mały przezroczysty kamień, który może być jego przepustką do nieba. Kłopot w tym, że w kraju pozbawionym dróg i kontrolowanym przez grupy rebeliantów lub skorumpowane oddziały wojska rządowego, większość „górników”, nawet jeżeli znajdzie cenny minerał, nie ma pieniędzy by znalezisko dowieść do najbliższego miasta. A wieści po lesie niosą się szybko. A ludzie w lesie potrafią być źli, zawistni i bezwzględni. Zwłaszcza ci z M23, Mai Mai, Raia Mutumboki czy FDLR. Wtedy znalezisko może szybko stać się biletem do piekła.

Miasto Gdynia i Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Gdynia zapraszają na 99. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z autorem powyższych słów – reporterem Bartkiem Sabelą, który opowie o Demokratycznej Republice Konga.

Spotkanie odbędzie się w piątek 23 lutego w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Bartek Sabela (ur. 1982) – z wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Obecnie podróżuje do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracuje nad nowym tematem. Współpracuje z Kontynentami oraz Dużym Formatem Gazety Wyborczej.

 

czytaj więcej
Warsztaty

Monika Witkowska – wszystko o trekkingach, czyli góry dla każdego (GWP#98)

GWP_Witkowska

Zapraszamy na pierwsze spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” w nowym roku! Poprowadzi je dobrze znana już uczestnikom naszych spotkań Monika Witkowska – podróżniczka, żeglarka, miłośniczka gór – zdobywczyni Korony Ziemi, dziennikarka, pilot-przewodnik oraz autorka kilku książek (więcej na www.monikawitkowska.pl).

To spotkanie jest dla wszystkich, którym marzą się słynne góry świata, ale nie są fanami ekstremalnej wspinaczki. Tym razem w ramach naszych warsztatów:

  • Poznamy słynne trasy trekkingowe – m.in. do bazy pod Everestem w nepalskich Himalajach czy przez lodowiec Baltoro w Karakorum do bazy pod K2, chociaż te bliższe, choćby w Alpach czy polskich górach, również będziemy polecać.
  • Dowiemy się, co trzeba brać pod uwagę przy organizacji trekkingu aby wyprawa była udana, no i bezpieczna.
  • Przeanalizujemy, co można zrobić, aby zminimalizować koszty wyprawy.
  • Porozmawiamy o przygotowaniu kondycyjnym i zdrowotnym, zwłaszcza w kontekście dużych wysokości.
  • Omówimy kwestie odpowiedniego ubioru, sprzętu oraz prowiantu, a na koniec powiemy, jak się optymalnie pakować.

Zapraszamy zarówno doświadczonych turystów, jak i tych, dla których pierwszy górski wyjazd jest dopiero w planach!

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książek prelegentki!

Spotkanie odbędzie się w piątek 12 stycznia w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.

czytaj więcej